Voda Světla  -  Nový objev 21.století

         Hl.menu   Voda Světla  Audio-přednášky  Zkušenosti   Léčitelství  Přírodní bytosti  Tapety   Knihy   Mozek   Luna

                               Voda Světla  -  Nový objev 21.století                   

         Hl.menu   Voda Světla  Audio-přednášky  Zkušenosti   Léčitelství   Přírodní bytosti  Tapety   Knihy   Mozek   Luna

Luna

 

Pro podporu Vašeho zdraví a pozorování toho, co se děje kolem Vás, Vám přinášíme ve spolupráci s Pavlínou Pastorkovou "Lunární kalendář" pro rok 2010. 

Za kolektiv spolupracovníků přeji nová poznání s působením Luny na naše tělo.       J.M.

 

Lunární kalendář 2011

 

 

LUNÁRNÍ KALENDÁŘ 4/2011

 

 


 Symboly zvěrokruhu jsou barevně označeny dle živlu, jehož energii vyjadřují:

Barva

Živel

Typ dne

Část rostliny

Kvality

červená

Oheň

teplé dny

 plod

bílkoviny-fyzické tělo a smyslové orgány

hnědá

Země

chladné dny

 kořen

Solné kvality- výživa krve

zelená

Vzduch

světlé dny

 květ

Tukové a olejové kvality- systém žláz

modrá

Voda

mokré dny

 list

Uhlohydráty - nervový systém


Kliknutím na znamení se přesunete na význam, když je luna v dotyčném znamení.

 

znamení BeranBERAN

znamení Býk BÝK

Znamení Blíženců BLÍŽENCI

Znamení RakaRAK

Znamení LvaLEV

Znamení Panna PANNA

 

 

Znamení Váha VÁHY

Znamení ŠtírŠTÍR

Znamení StřelecSTŘELEC

Znamení Kozoroh KOZOROH

 Znamení Vodnář VODNÁŘ

Znamení Ryby RYBY

 

 


 


NOVOLUNÍ

U člověka, zvířat a rostlin se dá před novoluním pozorovat zvláštní síla – kdo nyní jí pouze ovoce nebo se postí, předchází mnoha chorobám. V těchto dnech je tělo schopné se nejlépe zbavovat jedů. Pokud se chcete odnaučit špatné návyky nebo se pustit do nějaké činnosti, pak je tento den nejvhodnějším startem. Země se nadechuje, je to ideální den pro veškeré čistící práce.


BERAN

Dny Berana mají vliv na hlavu, mozek, obličej, životní sílu, oči, nos. Vše, co pro tyto orgány uděláte, působí blahodárně a léčebně, kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány namáhá, působí v těchto dnech velmi škodlivě.

Nasucho si promasírujte pokožku hlavy (jako při mytí vlasů) a jemnými stisky uši od horního okraje až k lalůčku a zpět. Při bolesti hlavy zkuste vypít horký mátový čaj s medem nebo zkuste horkou koupel nohou. Snězte několik mandlí – obsahují látku tišící bolest.

Předcházení bolestem hlavy napomáhá čerstvý vzduch, dostatek vody, procházka. Při migréně zvyšte dávku cibule, česneku nebo citrónu. Omezte kávu, čokoládu a cukr, vypijte sklenici vody s citrónem. Několikrát zakruťte hlavou ze strany na stranu. Neřešte složité problémy, vyvarujte se stresů.

Krátce a rychle třete dlaně, přiložte je k očím a uvolněte se.

Nedostatek vitamínu A může vyvolat oční problémy. Vitamín A je rozpustný v tucích, je obsažen ve všech zelených částech rostlin, barevných kořenech (karotka) a ve žlutých živočišných tucích (máslo, žloutek.) K zelenině vždy přidejte malou dávku oleje, jinak tělo vitamín A přijímá s obtížemi.


  BÝK

Dny Býka ovlivňují krk, mandle, čich, chuť, týl, ramena, zuby, čelisti, štítnou žlázu, uši. Vše, co pro tyto orgány uděláte, působí dvojnásob léčebně a blahodárně, kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v jiných dnech.

Chraňte se před chladem, průvanem a hlukem. V těchto dnech je lepší tepleji se oblékat. Vystavení průvanu může způsobit strnutí šíje. Masáž krční, šíjová a ramenní působí blahodárně. Uši by neměly zůstat nechráněné. Noste na krku šátek. Zvlhčujte vzduch v místnosti.

Kloktejte slanou nebo citrónovou vodu. Pijte čaj s medem a citrónem a čaje proti chrapotu.

Při ušních zánětech pomáhají vlažné heřmánkové obklady.

Parodontóza – několikrát denně měkkým zubním kartáčkem rázně masírujte dásně. Nemusí se vždy používat zubní pasta, kartáček je možné namáčet i v šalvějovém čaji. Při zánětu vyplachujte heřmánkovým čajem a jen lehce masírujte.

Ve dnech býka je velmi dobré rozžvýkat list šalvěje, má pozitivní vliv na zdravotní stav úst a žaludku, podporuje imunitu – avšak v těhotenství a při kojení se nedoporučuje.


  BLÍŽENCI

Dny Blíženců ovlivňují plíce, průdušky, dech, paže, ruce. Vše, co pro tyto orgány uděláte, působí dvojnásob léčebně a blahodárně kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v jiných dnech. Aktivní fáze plic je od 3 – 5 hod. ráno. Nespěte v přetopené místnosti, zvlhčujte vzduch.

Správné dýchání souvisí s držením těla. Při nesprávném stání nebo sezení stlačujeme hrudní koš a zmenšujeme množství vdechnutého vzduchu. Dýchat znamená žít. Správné dýchání zlepšuje myšlení a zvedá náladu.

Projděte se na čerstvém vzduchu. Procvičte si ramena – vytáhněte se nahoru, napněte šíjové svaly a uvolněte. S nádechem se břicho vyklene, s výdechem se vtahuje. Máte-li možnost, jděte se vydýchat do lesa.

Dopřejte si ráno nalačno oranžový nápoj – pomeranč, mrkev.


RAK

Dny Raka ovlivňují žaludek, dvanáctník, hruď, mléčné žlázy, plíce, játra, žlučník. Co ve dnech raka uděláte pro tyto orgány, působí dvojnásob blahodárně a léčebně. Výjimkou jsou zákroky a operace na těchto orgánech. Co v těchto dnech tyto orgány zatěžuje, působí mnohem škodlivěji.

Ráno se do půl těla omyjte studenou vodou. Nalačno si pročistěte žaludek slanou vodou (sklenice). Nejdříve ležte 5 minut na zádech, pak na levém boku, na břiše a nakonec na pravém boku. Žaludek aktivně pracuje od 7 – 9 hodin. V tuto dobu nebo krátce po 9. hodině je vhodné snídat. Žaludek reaguje na náš psychický stav – radujte se. Nejezte v noci. Poslední jídlo přijměte 3 hodiny před spánkem, jinak vyplýtváte energii určenou k regeneraci a ráno budete unaveni.

Zalévejte rostliny, potěšte se pohledem na ně. Promluvte si s nimi v duchu nebo nahlas. Při praní v pračce přidejte trochu octa – uvolní se usazený vápník.

Problémy jater: Klid na lůžku je dobrým prostředkem, často i předpokladem pro vyléčení. Játra a žlučník se nejlépe regenerují po půlnoci. Zásadně jsou nutné vlažné až téměř horké zábaly na oblasti jater a žlučníku. Dobrý vliv má žlutá barva.

Pijte mátový a zelený čaj. Jezte lehkou stravu. Do jídla přidávejte bylinky usnadňující trávení (bazalka, bobkový list, fenykl, kopr, koriandr). Jezte zelené natě – petržel, celer, pampelišku.

Vyhněte se luštěninám a čerstvému pečivu. Pijte žluté šťávy – grep, citron, jezte žlutá jídla – žlutá paprika, cibule, ananas, banán.


LEV

Dny LVA působí na srdce, krevní oběh, záda, bránici a vlasy. Vše, co ve dnech Lva uděláte pro tyto orgány, působí dvojnásob blahodárně a léčivě, kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v jiných dnech.

Ráno nalačno si doplňte vitamín C- vymačkejte si pomeranč, citron nebo grep. Srdce posílíte oranžovým nebo zeleným jídlem nebo nápojem. Aktivní činnost srdce je od 11. do 13. hod.. V tuto dobu nepijte kávu – odvodňuje, nahraďte ji meltou – čistí krev.

Krevní oběh povzbudíte třením hřbetů rukou a nártů nohou. Narovnejte záda a protáhněte se.

Při ranní koupeli střídejte teplou a studenou vodu, zakončete studenou vodou – stahuje cévy a přivádí krev k vnitřním orgánům.

Větrejte matrace, vytahuje se vlhkost.

Vlasy ostříhané ve Lvu houstnou a sílí.
 

Co můžete udělat při nízkém krevním tlaku: Vše, co povzbuzuje látkovou výměnu. Pomáhá ranní gymnastika, dostatečný příjem tekutin mezi 15. – 19. hod., narovnání páteře, vyhýbání se těžké stravě, hodně pohybu.

Co můžete udělat při dně: Je zvlášť důležité intenzivní pročištění krve. Preventivně a léčebně působí čaj z kopřiv, který pijte denně, pravidelně 2 x po 14 dní při ubývajícím měsíci mezi 15. – 19. hod..


  PANNA

Dny Panny působí na činnost zažívacích orgánů, na tenké a tlusté střevo, slezinu a slinivku břišní. Co v těchto dnech učiníte pro tyto orgány, působí dvojnásob blahodárně a léčebně, kromě chirurgických zákroků v těchto oblastech. Vše, co ve dnech Panny zatěžuje tyto orgány, působí škodlivěji než v jiných dnech.

Žaludek a následné trávení je třeba šetřit, vynechat smažená, tučná jídla, nejíst maso – zůstává ve střevech nejdéle. Omezit solení. Neloupaná rýže, celozrnný chléb a brambory ve slupce pomáhají zbavovat tělo odpadních látek. Jezte více syrové zeleniny, lískové oříšky. Popíjejte zelený, mátový, meduňkový, heřmánkový, fenyklový a kmínový neslazený čaj.

Aktivní činnost tlustého střeva je ráno od 5. – 7. hod.. Je to doba vhodná pro výplach střev.

Aktivní činnost slinivky je od 9. – 11. hod. Nejezte v tuto dobu sladkosti.

Aktivní činnost tenkého střeva je od 13. – 15. hod. Snažte se být v tuto dobu již po obědě.

Projděte se, chůze je také pohyb – rozpohybuje střeva. Sklenice vlažné vody vypitá ráno před snídaní působí přímo zázračně na vyprazdňování střev. Ráno než vstanete, vleže si přitáhněte oběma rukama pravé koleno po dobu 1 min. k hrudi, pak stejně levé koleno a nakonec obě najednou.

Oranžová barva kladně ovlivní zažívací orgány a nepravidelnou stolici, zvláště oblékneme-li se do oranžového. Fialová povzbuzuje slezinu a tím i imunitní systém.

Zajděte si ke kadeřníkovi, účes bude trvalejší. V Panně ostříhané a upravené vlasy dlouho drží tvar.

Omezte cukr. Do svého těla necpěte nic, co se vám protiví, jen proto, že je to zdravé.

Velmi vhodná doba skoro pro všechny práce na zahradě.(Platí jen pro období, kdy se na zahrádce pracovat dá.)


VÁHY

Dny Vah působí na ledviny, čištění krve, rovnováhu tělesných tekutin, oblast boků, močový měchýř. Vše, co pro tyto orgány v těchto dnech uděláte, působí dvojnásob preventivně a léčebně, s výjimkou chirurgických zákroků v této oblasti. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v jiných dnech.

Aktivní činnost ledvin je od 17. – 19. hod. Podpořte je dostatkem tekutin, nejlépe vodou a teplem.

Aktivní činnost močového měchýře je od 15. – 17. hod. Člověk má vypít 0,4 litru/na 10kg váhy + 0,2 litru/ na 10 kg nadváhy. V létě a při namáhavé činnosti více. Nejlepší je pít vodu neochucenou, neperlivou, neslazenou, bylinné a ovocné čaje (černý čaj, káva a alkohol dehydratují). Po 19. hod. nepijte mléko, zatěžuje ledviny a vyvolává tíživé sny. Příznivé účinky na močový měchýř má čaj z květů hluchavky bílé.

Celou oblast beder a ledvin prokrvíte jednoduchým cvikem – kolébkou (vleže na zádech skrčte kolena k bradě a zhoupněte se). Gymnastika pro pánevní oblast je velmi prospěšná. Kyčelní problémy: gymnastika, sport. Pozor na prochladnutí, i vlhké plavky mohou způsobit záněty.

Je dobré jíst esnek, dová semnka, červenou řepu, citrony a zelí – zlepuje se vylučování škodlivých látek.

Ochabnuté vazivové tkáně na břie, zadečku, stehnech = nedostatek vitamínu E a pohybu. Vitamín E se podílí na detoxikaci těla – pokud detoxikace nefunguje dobře, ukládají se jedovaté látky ve vazivové tkáni a oslabují ji. Rostlinný olej lisovaný za studena je velikým zdrojem vitamínu E, stejně tak i obilné klíčky, řeřicha, kukuřice, burské oříšky, oves, celozrnný chléb, banány,…

Doba je příznivá pro mytí oken, skla, úklid ve skříních, malování, lakování.


ŠTÍR

Dny Štíra ovlivňují pohlavní a vyměšovací orgány, močový měchýř, konečník, sexualitu. Vše, co pro tyto orgány uděláte, působí blahodárně a léčebně, kromě chirurgických zákroků v této oblasti. Vše, co ve dnech Štíra tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v jiných dnech.

Je důležité posilovat močový měchýř. Aktivní činnost močového měchýře je od 15. – 17. hod. Močovinu vyplavuje citron, kmín, celer a petrželová nať.

Pijte heřmánkový, šípkový, ostružiníkový a maliníkový čaj. Používejte více majoránky, česneku, jezte jablka. Zvyšte příjem ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva. Jezte pomalu a dobře žvýkejte, podpoříte tím trávení. Připravte si čerstvou šťávu z červené řepy a jablka v poměru 1:3. Namočte lžíci lněného semínka přes noc do vody a ráno nalačno snězte i se škrobovým výluhem.

Pozor na prochladnutí od nohou.

Zalévejte rostliny, povídejte si s nimi v duchu nebo nahlas.

V tyto dny se dobře odstraňují skvrny, lépe se pere prádlo, lze použít 1/2 pracího prášku.


 STŘELEC

Dny Střelce ovlivňují stehna, prodlouženou míchu, pohyblivost, kyčle, křížovou kost. Vše, co pro tyto orgány ve dnech Střelce uděláte, působí preventivně a léčebně, s výjimkou chirurgických zákroků v těchto oblastech. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v jiných dnech.

Cvičení, pohyb, plavání jsou výborný program, ale nic se nemá přehánět. Teplé koupele, sauna a masáž uvolní svaly a klouby, zbaví svalové únavy. Voda uvolní a odplaví vše, co je nepohyblivé, zablokované po tělesné i duševní stránce. Zacvičte si pro posílení zádového svalstva, lýtek a stehen – ale nepřepínejte se. Masáže dnes působí příznivě a odstraňují křečovitě sevřené svaly. Křeče v nohou mohou znamenat špatný krevní oběh (zúžení cév), únavu, nedostatek minerálů. Bez tréninku nepodnikejte dlouhé pěší túry.

Často bolí kříž až do nohou, protože ve Střelci se rádo mění počasí.

Jezte česnek, dýňová semínka a zelenou zeleninu. Česnek roztahuje zúžené cévy. Pijte čaj z řebříčku. Nyní je vhodné jíst sóju – podporuje jaterní buňky.

Vitamín E – ochrana před ukládáním tuku v ochablé podkožní vazivové tkáni. Zdrojem vitamínu E jsou obilné klíčky, olej z pšeničných klíčků, lněný olej, kukuřice, burské oříšky, řeřicha, oves, celozrnný chléb, banány, brambory, ořechy.


KOZOROH

Dny Kozoroha ovlivňují kostru, kolena, držení těla, pohyb, pokožku, klouby. Vše, co pro tyto orgány uděláte, ve dnech Kozoroha působí dvojnásob blahodárně, preventivně a léčebně, kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí škodlivěji než v  jiných dnech.

Horká voda, pára nebo sauna (nevhodné pro „srdcaře“) odstraní celkovou ztuhlost. Podpoří pocení a prokrvení pokožky. Věnujte se pokožce celého těla – natírejte se tělovým mlékem, udělejte si pleťovou masku, vlasový zábal, zastřihněte si nehty (nejlépe v pátek – v den, kterému vládne Venuše). Po koupeli se nezchlazujte, nechejte kůži „vydýchat“.

Ráno a večer pijte čaje obsahující hořčiny – pampeliška, zeměžluč.

Obklady kolen nebo mazání pro prevenci nebo léčbu mají dobré účinky. Kostem a kloubům prospěje mírné protahování. Nevydávejte se po delší pauze na horské túry.

Zarůstající nehty by měli být stříhány za přibývajícího měsíce po západu slunce vždy v pátek.


VODNÁŘ

Dny Vodnáře ovlivňují lýtko, holeň, kotník, patu, křečové žíly. Vše, co pro tyto orgány uděláte ve dnech Vodnáře, působí dvojnásob blahodárně, preventivně a léčivě, kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí dvojnásob škodlivěji než v jiných dnech.

Každé ráno, nejlépe ještě v posteli, si jemně dlaněmi promasírujte směrem nahoru k srdci nárty, kotníky a lýtka. Večer nohy osprchujte studenou vodou.
 

Snězte jablko nebo popíjejte čaj z jablečných slupek.

Je dobré dávat nohy do vyšší polohy. Kdo má sklon ke křečovým žilám, měl by se vyhnout dlouhému stání nebo delším procházkám. Pro povzbuzení toku energie vetřete sliny ráno před snídaní do podkolení. Masírujte je přitom jemným tlakem odzdola nahoru. Je dobré potírat bérce dobrou mastí pro žíly a dávat nohy nahoru.

Křečové žíly jsou známkou nedostatečného krevního oběhu, většinou následovaného zácpou. Dlouhé stání, jednostranná tělesná námaha a oslabené vazivo nesou část viny. Pohyb je jedním z nejúčinnějších opatření proti křečovým žilám.

Nechoďte k zubaři.


RYBY

Dny Ryb ovlivňují chodidla, chůzi, lymfatický systém. Vše, co v těchto dnech učiníte pro tyto orgány, působí dvojnásob blahodárně, preventivně a léčebně, kromě chirurgických zákroků. Vše, co tyto orgány zatěžuje, působí dvojnásob škodlivěji než v jiných dnech.

Provádějte masáž pokožky celého těla, masírujte jemně krouživými pohyby od chodidel směrem vzhůru ke krku, nasucho kartáčem nebo rukavicí. Chodidlům tam, kde končí akupresurní body, které spojují vnitřní orgány, věnujte největší pozornost. Zakončete krátkou sprchou 30 vteřin teplá a 30 vteřin studená.

Pokud nemusíte, nemyjte si vlasy (tvoří se lupy), ani nestříhejte – řídnou.

Nevětrejte peřiny. Zalévejte rostliny, promluvte si s nimi v duchu nebo nahlas. Léky, alkohol a nikotin působí nyní silněji.

Vhodné a pohodlné boty, které by se měly často měnit, jsou základem pro dobrou péči o nohy. Střídavě teplé a studené koupele posilují imunitu a podporují prokrvení. Potí-li se nohy, je dobrá koupel v šalvějovém čaji.

Nedoporučuje se očkování.

 

Jan Marschner

a              

Pavlína Pastorková

 

 

     
Zpět

 

© 2007 Voda Světla